80 posto stanovnika živjet će u gradovima! Urbani okoliš u fokusu Europske komisije

Posljednjih godina pitanja održivosti gradskog načina života u fokusu su Europske komisije, obzirom da se procjenjuje da će čak 80 posto europskog stanovništva do 2020. godine živjeti u gradovima. Važnost navedene problematike potvrđuje činjenica da su ova pitanja uvrštena u 7. Akcijski program za okoliš, u okviru prioriteta nazvanog Održivi gradovi. Cilj Opće uprave za okoliš je poboljšanje okolišnih uvjeta u gradovima i to kroz donošenje propisa i politika, provođenje inicijativa Europski zeleni glavni grad (eng. European Green Capital) i Europski zeleni list (eng. European Green Leaf) te usvajanje praktičnih metoda mjerenja i usporedbe okolišnih uvjeta s drugim gradovima, a sve s namjerom da do 2020. godine većina gradova u Uniji provodi politiku održivog urbanog planiranja. Više na: www.ec.europa.eu/environment.