U TIJEKU JE PROBNI RAD CENTRA MARIŠĆINA

Predviđeno je osam tjedana probnog rada ovog prvog nacionalnog centra za  gospodarenje otpadom čija je izgradnja koštala 277 mil. KN, a 71 posto sredstava financiralo se iz EU fondova.  Investitori ističu da bi Centar trebao trajno riješiti problem zbrinjavanja otpada u ovom dijelu Hrvatske pa je stoga kapacitiran za prihvat preko 100.000 tona otpada godišnje. Trenutno se ispituje biološki dio postrojenja te usklađenost svih dijelova postrojenja, a glavni izvođač radova bio je grčki konzorcij Helector. Nakon dva mjeseca slijedi tehnički pregled te dodatnih šest mjeseci probnog rada tijekom kojih će dobavljač dokazivati ugovorene karakteristike isporučenih tehnologija. Predviđen je dnevni kapacitet od 350 do 400 tona otpada. Kako se radi o završetku izgradnje prvog nacionalnog centra, projekt Marišćina je mobilizirao lokalne zelene udruge, ali i dio stručne javnosti koja izražava otvorene sumnje u isplativost ovakvog modela gospodarenja otpadom.