PRIMJERENE KRIZNE REAKCIJE JLS I KOMUNALACA: Zaživjeo niz mjera lokalnih samouprava

Razvojem pandemije glavnina općina i gradova reagirala je proaktivno, reducirani su budući prihodi suspenzijom odluka o komunalnoj naknadi – obično za razdoblje od 3 mjeseca, prepolovljene su gradske i općinske zakupnine ili su stavljene u mirovanje kod tvrtki koje ne rade, sufinanciraju se troškovi vrtića za ožujak, ili je odgođena naplata komunalnih usluga za građanstvo.

Upravo se danas javno priziva i ukidanje prireza i nekih fiskalnih obveza te linearno rezanje plaća javne uprave. Komunal je prethodnih tjedana prenosio niz informacija o takvim prvim slučajevima koji su sada već postali redovita praksa lokalnih vlasti.

Svakako treba pohvaliti brze reakcije JLS i komunalaca s puno razumijevanja i solidarnosti prema građanima i tvrtkama koji će u konačnici podnijeti najveći teret vrlo neizvjesne krize.