PAMETNI SPREMNICI I U SOLINU: Ekološko rješenje za višestruke uštede

Uz pomoć Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Grad Solin postavio je dva pametna spremnika za otpad. Spremnici rade na solarnu energiju, a pomoću senzora mjere razinu popunjenosti te komprimiraju odloženi komunalni otpad.

„Ovakav tip spremnika potpuno je ekološko rješenje prikupljanja otpada kojim se utječe na nizak ugljični otisak i manje emisije goriva, a s njime se postižu i višestruke uštede“, kazali su iz Grada Solina.

Foto: Grad Solin

Osim pametnih spremnika, ugrađeni su i polupodzemni spremnici na tri lokacije za tri vrste otpada (komunalni otpad, papir i karton te plastika i staklo). Zainteresiranim građanima već su podijeljeni  i spremnici tzv. komposteri, pomoću kojih se biootpad reciklira u kvalitetno organsko gnojivo te se može ponovno koristiti kao kompost u vlastitom vrtu.  Za najmlađe sugrađane i posjetitelje, u parku na Širini i u parku kod Policije, postavljeni su edukativni spremnici kako bi i oni mogli lakše usvojiti načela održivog gospodarenja otpadom.