„PAMETNI GRADOVI“ I SIGURNOST: Inovacije donose sigurnosne probleme

Sredinom rujna održala se konferencija Smart City Expo Atlanta na kojem se raspravljalo o mogućem problemu smart gradova. Naime, gradonačelnici veoma brzo prelaze na uređaje „pametnog grada“ napravljene za nadzor kvalitete zraka, neometane prometne tokove, smanjenje ekonomske neravnoteže i poboljšanje učinka vlade.

Nedavne statistike pokazuju kako se oko 1,3 milijuna ljudi širom svijeta preseli u gradove svaki tjedan, a da će do 2040. godine najmanje 70 posto svjetskog stanovništva činiti stanovnici gradova. Rast broja uređaja koje gradovi prihvaćaju, od prometnih kamera pa do biometrijskih skenera stvara niz novih sigurnosnih zabrinutosti. Lalit Ahluwalia, direktor konzultantske tvrtke Accenture, navodi da gradovi prihvaćaju nove pametne tehnologije, a većina njih nema dobru sigurnosnu strukturu koja bi podržavala te tehnologije:  – Svi žele biti pametan grad, ali na temelju resursa koje većina gradova ima, nisu sposobni učiniti ono što misle da mogu.

Trenutno mnoge zajednice pokušavaju zaštiti svoju osnovnu IT imovinu od prijetnji poput običnih virusa i softvera. Pošto gradovi rastu velikom brzinom, lokalne samouprave morat će preispitati i možda smisliti način na koji pristupaju kibernetičkoj industriji. – Milijarde rubnih uređaja. To je napadačka površina koju moramo braniti. Institucije i vlade trebaju tretirati  te skupove kao bilo koju drugu dragocjenu robu – napominje Jim Haskins, menadžer za razvoj poslovanja u Ciscovom odjelu za pametne i povezane gradove.

Osim brige o sigurnosti samih uređaja, programi pametnih gradova također stvaraju ogromne količine novih podataka kojima vlade upravljaju. Uravnotežiti sigurnost i inovaciju će biti težak izazov.