Najmoderniji nadzorni centar za komunalnu infrastrukturu otvoren u španjolskom Bilbau

Hubgrade Centar u Bilbau ima 6 mjernih postaja i video zid koji omogućuje stalni hipernadzor svake povezane jedinice, koja nadzire više od 2.000 objekata, gotovo 1.000 zgrada, 60 industrijskih postrojenja i 20 jedinica rashladno – toplinske mreže. Ovo je prvi španjolski i deveti ovakav centar u svijetu, a Veolia Hubgrade sustav objedinjuje inteligentan pristup i interaktivnost u kontrolu učinkovitosti zgrada i infrastrukture, uz pomoć 300 stručnjaka, uključujući analitičare revizora i tehničare energetske učinkovitosti. Centar je dizajniran kao integrirana platforma za upravljanje, što omogućuje prikupljanje podataka u realnom vremenu te njihovu analizu od strane najboljih stručnjaka putem digitalne mreže i predstavlja platformu za „grad budućnosti“. U pogledu energetske učinkovitosti zgrada, sustav generira do 15 posto dodatnih ušteda energije u odnosu na postojeće energetske usluge dostupne na tržištu. Francuska grupacija Veolia je globalni lider u optimiziranom upravljanju resursima vode, energije i otpada s više od 179.000 zaposlenih diljem svijeta, dok u Španjolskoj upravlja s čak 6.900 energetskih postrojenja. Veolia trenutno razvija projekte izgradnje dva slična centra u Madridu i Barceloni.