KUĆANSTVA U SAD-u PLAĆAJU VODU 104 USD MJESEČNO: Rast cijena preko 3,6% godišnje

Računi za vodu i kanalizaciju rastu brže od američke inflacije, a u 2019. porasli  su osmu godinu zaredom, navodi se u nedavno objavljenoj studiji o 50 najvećih gradskih regija u zemlji. Točnije, Amerikanci će ove godine račune za vodu i otpadne vode prosječno plaćati 104 USD mjesečno, što je 30% više u odnosu na proteklo desetljeće.

To je puno brži tempo poskupljenja nego što statistički ured bilježi povećanje cijena za većinu namirnica ili za automobilsko gorivo. Svaka litra vode, tuširanje ili ispiranja koštaju sada puno više nego prije osam godina, a račun za vodu vjerojatno će se ponovo povećati u 2020. godini, što bi moglo imati utjecaj na cijene nekretnina na tržištu.

Sve se više u američkim medijima problematizira i kvaliteta infrastrukture koju je potrebno stalno održavati i često mijenjati dotrajale cjevovode i uređaje, zbog čega se gradovi u cijeloj zemlji suočavaju s ozbiljnim troškovima koji dolaze uslijed starenja sustava ili zbog utjecaja ekstremnih vremenskih prilika.