Kostak Krško: Prezentacija slovenskog modela gospodarenja otpadom!

Prije deset godina u Krškom je izgrađen Centar za gospodarenje otpadom Donji Stari Grad koji je po kapacitetu nadilazio tadašnje potrebe, govori Miljenko Muha, direktor komunalne tvrtke Kostak iz Krškog. Također, uspostavili smo sustav odvojenog prikupljanja otpada na kućnom pragu. Pred tri godine nadogradili smo sortirne linije pa nam sada to omogućuje sortiranje miješanog komunalnog otpada i daljnje odvajanje odvojenih prikupljenih frakcija koje stižu iz ostatka Slovenije, čak i iz Primorja, ističe Muha. Suvremena oprema omogućuje odvajanje biorazgradivog otpada i odvajanje frakcije kao što su papir, plastika, metal, kompozitni materijali za pakiranje te gorivne frakcije. Biološki otpad se tretira za potrebe kompostiranja. Kostak je bez sumnje jedan od lidera u poslovima s otpadom u Sloveniji i na konferenciju u Zagreb, osim naših stručnjaka iz Kostaka, dolazi i gradonačelnik Krškog, Miran Stanko, jer želimo podijeliti naša iskustva oko gospodarenja otpadom.