KAKO NASTAVITI GRADNJU AGLOMERACIJE?: Zastoji ili nova rješenja u Karlovcu!

Izgradnja aglomeracije u Karlovcu privukla je veliku pažnju javnosti, a dio građana je izrazio veliku zabrinutost zbog štete nastale na području povijesne jezgre “Zvijezde” u samom centru Karlovca. Uslijedili su i prosvjedi, u kojima su stanovnici tražili hitnu reviziju radova kako bi se spriječila daljnja šteta i eventualna devastacija povijesne jezgre. Stanovnici Gaze, gradske četvrti pored Zvijezde, objedinjeno su zatražili jamstva prije početka radova na aglomeraciji na njihovom području, nakon zastoja na Zvijezdi. Oni sada traže neovisnu stručnu reviziju kako bi se utvrdila odgovornost i osiguralo da se projekt odvija bez daljnjih šteta i sukladno dokumentaciji, odnosno prema pravilima struke. Razvoj brojnih opisanih situacija je potaknuo gradonačelnika Karlovca Damira Mandića da sazove sastanak sa građanima i s nadležnim službama iz Vodovoda. Najviše se razgovaralo oko pojave šteta prijavljenih tijekom radova na Zvijezdi. Postignuta je razina dogovora kako će radovi na pojedinim dionicama biti obustavljeni dok se ne uspostavi siguran način izvođenja. – Neće biti novih radova do revizije, odnosno geomehaničkih istraživanja koja će nam reći što je do sada bilo izvedeno i može li se tako dalje. To je naš zaključak, poručio je okupljenim građanima gradonačelnik Damir Mandić.
Direktorica Vodovoda i kanalizacije Katarina Malenica dala je više pojedinosti o razmjerima štete, napomenuvši kako su oštećena 54 objekta. Od tog broja, rekla je kako 49 imaju tek manja oštećenja, a pet ih je jače oštećeno, te kako je od tih pet na dva objekta utvrđeno da su štete ipak nastale ranije, još u potresu. Gradonačelnik Mandić je uvjerio građane kako će Grad preuzeti odgovornost za naknadu štete, istaknuvši da će izvođač radova snositi odgovornost. Uz to, pozdravio je namjere lokalnog stanovništva da prijave štetu direktno vlastima iz EU-a, jer Bruxelles dominantno financira projekt. Tijekom negodovanja i iskazanog nezadovoljstva čelnici lokalne zajednice su naglasili važnost pridržavanja pravilnih i stručnih metoda gradnje kako bi se spriječila daljnja šteta. Naglasili su kako su raniji karlovački EU projekti u tom području bili vrlo uspješni i održivi te su pozvali vlast da daju prioritet sigurnosti i da se pokaže još više odgovornosti u realizaciji radova u Karlovcu koji su još u tijeku.