KAKO DO PITKE VODE NA SILBI? Stručnjaci predvidjeli pomoć desalinizatora i fotonaponske elektrane

Silba je mali otok u administrativnom sastavu Grada Zadra te broji oko 300 stalnih stanovnika. Jedan od većih problema ove otočne sredine odnosi se na potrebu kontinuirane i sigurne opskrbe vodom, zbog čega je i stvarna cijena vode iznimno visoka. Prijevoz vode vodonošcem je skupa stavka u komunalnim troškovima, a dodatne probleme čine i gubici vode u vodoopskrbnoj mreži. Kako bi  se olakšao život na ovom otoku, mještanima je u lipnju predstavljena predinvesticijska studija postavljanja desalinizatora i fotonaponske elektrane na otoku, a riječ je o suradnji udruge Pokret otoka, mještana te Fakulteta strojarstva i brodogradnje iz Zagreba (FSB), a sve u sklopu međunarodnog projekta ”PROSEU – Prosumers for the energy union”. Autor studije je Robert Bedoić, asistent na spomenutom fakultetu, koji ističe kako je ova investicija na Silbi vrlo značajna za poboljšanje kvalitete života otočana, ali i za potrebe turističkog sektora. Samoopskrba otoka Silbe pitkom vodom mogla bi osigurati veću fleksibilnost otočana pri popunjavanju njihovih smještajnih kapaciteta, čime bi se na otoku mogla produžiti turistička sezona i time ostvariti veći prihodi. – Uzevši u obzir da je u modernom turizmu jedan od značajnih faktora inovativnost, kao i integracija obnovljivih izvora energije s proizvodnjom vode i električne energije, ovaj projekt može brendirati Silbu kao zajednicu koja promovira održivi razvoj i okreće se pametnim, zelenim rješenjima, ističu autori ove vrijedne projektne inicijative.