FRANCUZI I KINEZI GRADE METRO U BEOGRADU: Javno-privatno partnerstvo i za odlagalište Vinča

Zamjenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić izjavio je krajem prošlog mjeseca kako su francuske kompanije u posljednje dvije godine najveći investitori u Beogradu, a zajedno će realizirati veoma važne projekte. Najveća investicija je projekt izgradnje metroa, koja će krenuti u realizaciju krajem 2020. godine. Ranije je potpisan memorandum o razumijevanju s kineskom kompanijom Powerchina te bi navedeni  projekt izgradnje metroa trebale realizirati zajedno francuske i kineske kompanije u formi konzorcija. Istom prilikom, spomenuto je kako je potpisano nekoliko sporazuma koji su finalizacija javno-privatnog partnerstva, a odnose se na odlagalište otpada Vinča.

Već do kraja rujna očekuje se izdavanje građevinskih dozvola i početak radova. Prvo će se raditi sanacija postojećeg deponija, a onda i izgradnja postrojenja za reciklažu otpada, kako bi se riješio problem komunalnog otpada po uzoru na druge europske gradove, zaključio je Vesić. Potpisan je i sporazum između francuske globalne tvrtke Veolia i JKP Beogradski vodovod i kanalizacija jer se očekuje početak izgradnje prve tvornice za preradu otpadnih voda u Beogradu, koja će se također graditi u saradnji sa kineskom kompanijom CMEC.