CENTAR ZA GOSPODARENJE OTPADOM ZAGREB: 25,5 mil. KN iz EU fondova za dokumentaciju

Početkom ovog tjedna potpisan je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt izrade studijsko-projektne dokumentacije za Centar za gospodarenje otpadom Zagreb u vrijednosti od 2,5 mil. KN, odnosno za alociranje 85 % bespovratnih EU sredstava, između Ministarstva okoliša i energetike, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i Zagrebačkog centra za gospodarenje otpadom. Prema najavama Igora Zgombe, direktora CGO Zagreb, ovo je bitna etapa kako bi se sama izgradnja CGO Zagreb, kroz tri godine, mogla prijaviti na EU sufinanciranje. Izgradnja CGO je važan segment u uspostavi integralnog sustava gospodarenja otpadom u ovom dijelu Hrvatske obzirom da se na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije proizvede oko 24 % komunalnog otpada koji nastaje na području Republike Hrvatske. Podsjećamo, u siječnju ove godine Grad Zagreb, Zagrebačka županija i Zagrebački centar za gospodarenje otpadom potpisali su ugovor o suradnji pri realizaciji ovoga Centra. Uz ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava, potpisan je i ugovor o sufinanciranju kojim će FZOEU osigurati kapitalnu pomoć za ovu fazu projekta u iznosu 1,5 mil. KN. Ministar Ćorić je ovom prilikom istaknuo kako je 2018. godina izgradnje infrastrukture za učinkovito gospodarenje otpadom. Dodao je kako su do sada objavljeni javni pozivi u vrijednosti od 1,15 mlrd. KN te je podsjetio na trenutno otvorene natječaje za izgradnju i opremanje reciklažnih dvorišta, za nabavu spremnika, sanaciju odlagališta kao i za edukativno informativne aktivnosti.