BOGATE NAGRADE EU-a ZA ZELENE GRADOVE: Otvorene prijave za titulu Europske zelene prijestolnice!

Svake godine Europska komisija dodjeljuje prestižnu titulu Europske zelene prijestolnice jednom od europskih gradova s više od 100.000 stanovnika zbog njegove predanosti okolišnoj, društvenoj i ekonomskoj održivosti. Također, u pripremi je i dodjela Europske nagrade zeleni list 2022. za gradove koji imaju od 20.000 do 100.000 stanovnika.

Europska komisija će dodijeliti nagradu u iznosu od 600.000 EUR gradu koji će osvojiti titulu Europske zelene prijestolnice 2023. i 200.000 EUR za najviše dva grada koja će osvojiti Europsku nagradu zeleni list 2022. Pobjednički gradovi, kao i gradovi koji uđu u uži izbor, imaju i pristup Europskoj mreži zelenog kapitala, koja im pruža podršku i platformu za razmjenu znanja i dobre prakse.

Uz sve navedeno, prijašnji podnositelji zahtjeva smatraju da se  proces prijave pokazao korisnim u procjeni njihovog napretka i planova te uspoređivanjem s ostalim sudionicima. Ideja o nagrađivanju gradova koji su predvodnici ekološkoga urbanog življenja i koji mogu poslužiti kao modeli za druge gradove potječe iz Tallinna, a dodjeljuje se od 2010. godine.

Prvi gradovi koji su ponijeli ovu uglednu titulu su Stockholm za 2010. te Hamburg za 2011. godinu. Prijave se zatvaraju 28. listopada 2020. godine.