VELIKE RAZLIKE U BDP EU REGIJA: London ima 188.000 EUR, a najniži je u Bugarskoj – 9.300 EUR po stanovniku

Prema podacima koje je Eurostat objavio u lanjskom posljednjem kvartalu, proizlazi kako su se u periodu 2008.-2016. najveća povećanja BDP-a po stanovniku u europskim regijama dogodila u Londonu, Danskoj te u Švedskoj, a njihovi prihodi su povećani za čak 4.500 EUR po stanovniku.

Iako još uvijek postoje razlike između bogatstva građana na istoku i zapadu EU-28, sada te razlike postaju manje izražene, no ostaje problem dohotka na sjeveru i jugu Europe, jer se većina od 52 regije EU-a koje su zabilježile stvarno smanjenje dodane vrijednosti i dohotka te one koje su rasle manje od europskog rasta nalazi u Grčkoj, Španjolskoj i Italiji.

Zanimljivo je kako su istočnoeuropske regije nadoknadile ozbiljne zaostatke u trenutku ulaska u EU i kako su stabilizirale rast iznad EU prosjeka. Među 54 regije u istočnim državama članicama EU-a njih šest (sve su regije glavnih gradova) imale su prosječni BDP po stanovniku u 2017. iznad prosjeka EU-28, dok je 48 regija je bilo ispod EU prosjeka. Samo šest od tih 54 regija zabilježilo je sporiji rast BDP-a po stanovniku u razdoblju od 2008. do 2017. od onog za EU-28 i među njih spadaju obje hrvatske te obje slovenske statističke regije.

Ujedinjeno Kraljevstvo (regija unutarnji London – zapad) zabilježila je najveći regionalni raspoloživi dohodak po stanovniku 188.000 EUR koji je čak 6 puta premašio EU prosjek od 30.000 EUR, dok je Bugarska (regija Severozapaden) zabilježila najniži dohodak od samo 9.300 EUR.

Po bogatstvu građana ističu se na drugom mjestu Luxemburg (75.900 EUR) te irska regija Southern s 66.200 EUR po stanovniku.