BEOGRAD ODLUČNO PROTIV PLASTIKE: Od 1.1. nema više plastičnih vrećica

Zastupnici Skupštine Grada Beograda usvojili su važnu odluku. Od 1. siječnja 2020. ukidaju se plastične vrećice u maloprodajnim objektima na cijelom gradskom teritoriju. Umjesto plastičnih, koristit će se papirnate i biorazgradive vrećice, a zamjenik gradonačelnika Goran Vesić istaknuo je da je riječ o povijesnoj odluci.

Plastičnoj vrećici je potrebno 240 godina da se razgradi, New York će zabraniti plastične vrećice u ožujku ili travnju, a Njemačka isto od 1. siječnja – naglasio je Vesić. Isto tako, nadodao je i da se već naplaćivanjem plastičnih vrećica u trgovinama uvelike smanjila njihova upotreba – čak za 60%.

Idući korak je da ih potpuno odstranimo i kao društvo se moramo prilagoditi novim pravilima jer tako brinemo o našoj budućnosti – zaključio je Vesić.