6. KONFERENCIJA O KOMUNALNOJ INFRASTRUKTURI: Bogat program u srcu EU!

Unaprjeđenje komunalnog sustava i veće korištenje EU sredstava stalno je nastojanje JLS i nadležnih tijela, stoga se već tradicionalno 6. godinu zaredom organizira Konferencija o komunalnoj infrastrukturi u Bruxellesu koja će se ove godine održati 28. siječnja na dvije lokacije – u hotelu Pullman (11.00 – 13.00) te Europskom parlamentu (15.00 – 16.30), a čiji će domaćini biti EU zastupnici Tomislav Sokol i Tonino Picula.

Konferencija je namijenjena komunalnim poduzećima, jedinicama lokalne i regionalne samouprave, državnim i vladinim tijelima, projektantima i drugim sektorskim dionicima iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, a obuhvatit će ključna komunalna područja.

Jedna od glavnih tema bit će Green Deal – povijesni zeleni plan predsjednice Komisije Ursule von der Leyen, odnosno novi „hodogram za akciju“ Europske komisije, a govorit će se i o promjenama u sektoru otpada, voda, te o upravljanju i valorizaciji kulturne baštine na grobljima. Predviđena je obrada važnih tema poput niskougljičnog gospodarstva, digitalizacije vodne infrastrukture, klimatskih promjena, kružne ekonomije i održive komunalne infrastrukture te primjena digitalnih tehnologija u komunalnom sektoru.

Uz navedeni konferencijski dio, za sudionike je osiguran bogat program studijskih posjeta, stoga će prije dolaska u Bruxelles grupa boraviti u Parizu. Posjetit će se vodeće svjetske multinacionalne kompanije u komunalnom sektoru Suez i Veolia koje razvijaju globalno prihvaćena rješenja za vode i otpad, kao i u području razvoja smart cities rješenja i primjene inovacija u komunalnoj infrastrukturi. Bit će govora i o pametnim rješenjima u javnom prijevozu, a sudionici će koristiti super brzi vlak francuskih željeznica SNCF na relaciji iz Pariza prema Bruxellesu.

Predviđen je sastanak s Veleposlanstvom RH u Francuskoj, a nakon Pariza i konferencije u Bruxellesu, planiran je odlazak u belgijski grad Leuven koji se može pohvaliti zanimljivim komunalnim rješenjima primjerenim manjim urbanim sredinama, ali i čuvenim Katoličkim sveučilištem koje aktivno doprinosi razvoju novih tehnoloških rješenja i slovi kao jedna od najinovativnijih znanstveno-istraživačkih institucija na svijetu, a koja je osnovana prije gotovo 600 godina. Sveučilište na prvo mjesto stavlja istraživanje i razvoj s čime su započeli 1972. godine, a koliko su u tome dobri govori i podatak da tamošnji znanstvenici prijavljuju više patenata od bilo koje institucije u Europi.

S obzirom na zahtjevne europske ciljeve po pitanju komunalne infrastrukture koje stoje pred Hrvatskom, osnovni cilj ovog studijskog putovanja je upoznavanje s najboljim europskim primjerima u komunalnom sektoru te mogućnostima njihove implementacije u Hrvatskoj.