Ponovna javna rasprava o PGO. Nastavlja se izgradnja centara za gospodarenje otpadom!

Ministarstvo zaštite okoliša i energetike jučer je, zbog velikog interesa javnosti i tehničkih nadopuna, u ponovnu javnu raspravu uputilo Nacrt prijedloga Plana gospodarenja otpadom Republike Hrvatske za razdoblje 2016.-2022. Javna rasprava trajat će do 2. prosinca. Ministar Slaven Dobrović tom je prilikom rekao kako prijedlog Plana predstavlja pozitivan zaokret u politici gospodarenja otpadom sukladno načelima kružnog gospodarstva. „S partnerima smo postigli dogovor oko koncepta Plana koji suštinski ostaje nepromijenjen. I dalje je naglasak na jačanju sustava odvojenog prikupljanja otpada i recikliranja, bez čega Hrvatska neće moći do 2020. odvojeno prikupiti 50 posto papira, stakla, metala i plastike“, istaknuo je ministar. Novi koncept predviđa i gradnju centara za gospodarenje otpadom, s tim da će biti dimenzionirani sukladno studijama izvodljivosti za svaki centar. Sukladno tome, nedavno je odobreno financiranje gradnje CGO Biljane Donje, čija je procijenjena vrijednost 377 mil. KN, od čega je 70,6 posto osigurano iz Kohezijskog fonda EU, 19,35 posto iz FZOEU, a 10 posto osiguravaju Zadarska županija, Grad Zadar i Grad Benkovac. Uz gradnju samog centra projekt obuhvaća i gradnju tri pretovarne stanice u Biogradu na Moru, Gračacu i Pagu. Također, nastavljaju se radovi u sklopu projekta uspostave sustava gospodarenja otpadom na području Šibensko-kninske županije, na 182 mil. KN vrijednom CGO Bikarac.