Plan gospodarenja otpadom dio predizbornih nadmetanja

Vrlo polemično usvajanje Plana gospodarenja otpadom, koje je na kraju rezultiralo njegovim povlačenjem s Vlade, nastavlja se i u predizborno vrijeme. Najprije je ministar zaštite okoliša Dobrović otvoreno prozvao HDZ da iz interesnih razloga ruši gotov dokument koji je usklađen s EU regulativom. Odgovorio mu je ministar graditeljstva Kuščević tezom da je Plan izrađen nestručno i nekvalitetno te da ga MOST koristi u predizborne svrhe. Istovremeno, u stručnoj javnosti ostaju mnoge dvojbe i pitanja, jer je nejasno što će biti s korištenjem 475 mil. EUR sredstava iz EU fondova, gdje je navedeni Plan preduvjet. Osim sektorskih stručnjaka koji su se ozbiljno podijelili oko sadržaja i metode donošenja Plana i nacionalni mediji sve više spominju Plan kao dio predizbornih analiza i predviđanja. Jutarnji list jučer navodi da je ministar Dobrović pokrenuo ˝militantnu i dezinstitucionalnu provedbu˝ vlastite agende, negirajući sve ono što su državne institucije radile prije njega, a predbacuje mu se bliskost s NGO udrugama, radikalni stavovi oko budućnosti Plomina te procedure oko usvajanja Plana. Mladen Iličković, urednik s Hrvatske televizije, smatra da je sektor pomalo opušten i da ignorira posljedice i moguće kazne koje će uslijediti iz Bruxellesa koji vjerojatno neće čekati naše izborne rezultate. Iličković navodi da je ˝upravo ministar Dobrović htio promijeniti stanje uvođenjem nacionalnih kazni za odlaganje i novčanih poticaja za razdvajanje otpada˝. Nadamo se da će u post izbornom vremenu uslijediti brze reakcije izabranih i da ćemo dobiti naznake budućeg smjera za razvoj komunalnog sektora, izgradnju komunalne infrastrukture i zaštitu okoliša.