Osijek: od otpada iz studentskih menzi proizvodit će električnu energiju

U Eko-industrijskoj zoni Nemetin započela je izgradnja Znanstvenog centra za obnovljive izvore energije s bioplinskim postrojenjem, koje će iz obnovljivih izvora cijelu zonu opskrbljivati dostatnim količinama toplinske energije. Ukupna vrijednost gradnje iznosi 50 mil. KN, a njen dovršetak može se očekivati do kraja 2018. ili najkasnije početkom 2019. godine. Izvori sirovina za bioplinsko postrojenje bit će kuhinjski otpadci iz studentskih restorana, kuhinje iz KBC-a te organski otpad od uređenja. Također, Centar raspolaže sa 110 hektara oraničnih površina na kojima će proizvoditi biljnu sirovinu za potrebe postrojenja. Izvođač radova je Tvrtka Obnovljivi izvori energije Osijek d.o.o., projektno trgovačko društvo u vlasništvu grada Osijeka i Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.