MOŽE LI I U HRVATSKOJ? “Plati-kad-baciš” program dokazano smanjuje količinu otpada

Stanovnici američkog grada New Hampshirea plaćaju naknadu za svoj otpad. Od 1990. država implementira tzv. “Plati-kad-baciš” program prema kojem stanovnici plaćaju 1-2 dolara za svoje vrećice s otpadom. Vrećice dolaze u različitim veličinama a gradske službe odnose samo smeće u tim vrećicama pa su stanovnici itekako motivirani da što veći dio otpada na neki način reciklira. Po uzoru na New Hampshire, još su neki gradovi počeli primjenjivati isti model. Istraživanja pokazuju da je ovaj sustav vrlo učinkovit – Sveučilište u New Hampshireu provelo je analizu 34 programa te utvrdilo da se količina odloženog otpada znatno smanjila, gdjegdje čak više od 50 posto.