LASKAVA TITULA: Lisabon proglašen zelenom prijestolnicom EU 2020.

Nakon Ljubljane (Slovenija) 2016. i Nijmegena (Nizozemska) 2018., te Osla (Norveška) koji će zelenom prijestolnicom biti 2019. godine, naredno međunarodno priznanje za zaštitu okoliša i održiva urbana rješenja pripalo je i Lisabonu. Portugalski glavni grad osvojio je nagradu europske zelene prijestolnice za 2020. godinu na svečanosti dodjele nagrada u Nijmegenu (Nizozemska).

Ova prestižna titula dodjeljuje se svake godine europskom gradu s više od 100.000 stanovnika zbog predanosti ekološkoj, društvenoj i gospodarskoj održivosti.

Stručna komisija naglasila je kako je Lisabon napredan u području održive uporabe zemljišta, održive urbane mobilnosti (transport), zelenog razvoja i eko inovacija, kao i u prilagodbi klimatskim promjenama i gospodarenju otpadom. Ovom prilikom Lisabon će od Europske komisije dobiti financijski poticaj od 350.000 EUR za daljnje investicije u svoje zelene ambicije. Nagrada se dodjeljuje od 2010., a zasad još nije bilo grada pobjednika iz Hrvatske.