Gradi se prvo svjetsko postrojenje za tretiranje otpada pomoću enzima

Radi se o pionirskom biološkom postrojenju za tretiranje nerazvrstanog kućanskog otpada bez prethodne obrade, pomoću enzima, a isto će biti spremno za rad početkom 2017. godine. Investitor je DONG Energy, koji će ujedno i upravljati postrojenjem. Revolucionarnu tehnologiju, zvanu Renescience, razvila je navedena tvrtka, koja je testirala postupak u Copenhagenu od 2009. godine. Postoje velika očekivanja od ove tehnologije, pa tako investitori ističu da će pogon omogućiti da se veći dio ukupnog otpada Velike Britanije reciklira i pretvara u bioplin. Renescience elektrana će biti u mogućnosti preuzimati nerazvrstani kućanski otpad, koji će se preko enzimske obrade pretvarati u bioplin, a uz to će i reciklirati plastiku i metal. Posebno se veselimo izgradnji ove energane u Velikoj Britaniji, izjavio je Thomas Dalsgaard, potpredsjednik tvrtke, dodajući da s povećanim zahtjevom za recikliranje otpada i globalnom potrebom za bolje korištenje raspoloživih resursa, potrebne su nam inovativne tehnologije. Renescience tehnologija se može nositi s otpadom na puno efektivniji način, posebice u odnosu na druge konkurentske tvrtke koje još nisu razvile takve sofisticirane tehnologije koje se baziraju na enzimima, zaključio je Dalsgaard.