Grad Kutina i Eko Moslavina od 1.10. krenuli s primarnom selekcijom otpada. Bez poskupljenja usluga

Novi način sakupljanja otpada za građane neće poskupjeti uslugu odvoza otpada, a primarna selekcija otpada na kućnom pragu obaveza je JLS prema Zakonu o održivom gospodarenju otpadom. Razvrstavanje otpada u kućanstvima  započelo je i u Kutini, gdje su korisnici usluga odvoza otpada krajem rujna dobili 4 vreće za odvojeno sakupljanje papira, plastike, metala i stakla. Uz to dobili su i letak s rasporedom odvoza odvojenog otpada, svim ostalim potrebnim informacijama i pojašnjenima novog sustava koji će biti testiran do kraja godine. „U dvije godine na državnoj razini smo dva puta mijenjali sustav. Zbog toga smo bili oprezni i nismo htjeli na brzinu donositi odluke, kako ova usluga ne bi poskupjela za naše građane. Sada uvodimo sustav koji prati primjere dobre prakse u Europi. Nekim se gradovima dogodilo da su uveli preskupa rješenja“, rekao je gradonačelnik Kutine Andrija Rudić. Direktor Eko Moslavine Slavko Sokol ističe da praksa odvojenog sakupljanja otpada u vrećama postoji u brojnim europskim gradovima. „Odvojeno sakupljeni korisni otpad bit će iskorišten za novu proizvodnju u postupku recikliranja, a kako bi sustav bio cjelovit potrebna je i izgradnja reciklažnih dvorišta i pogona za razvrstavanje otpada. Te projekte sufinancira Fond za zaštitu okoliša, ali u protekle dvije godine nije bilo raspisanih natječaja, stoga u Kutini ti projekti do sada nisu bili realizirani. U završnoj su fazi glavni projekti reciklažnih dvorišta u Kutini, Popovači i Velikoj Ludini. Mi u Eko Moslavini krećemo s izradom glavnog projekta za pogon za razvrstavanje otpada. Čekamo do kraja godine javne pozive s gotovim građevinskim dozvolama kako bi se mogli prijaviti“, zaključio je Sokol.