30 PLASTIČNIH BOCA ZA BESPLATNU VOŽNJU: Rim se bori protiv plastike

„Ricicli + Viaggi“ ili „Recikliraj i putuj“ je novi probni program u Rimu. Riječ je o ekološkom programu kojim se građanima u zamjenu za plastične boce omogućava besplatna vožnja podzemnom željeznicom.

Jedna prikupljena boca vrijedi 0.05 EUR, što znači da je za kartu koja košta 1.50 EUR potrebno prikupiti 30 boca. Boce se trenutno mogu zamijeniti za karte na tri željezničke postaje.

Probni period ovog programa će trajati godinu dana, a ako se rezultati pokažu dobrima, zasigurno će se nastaviti i proširiti na ostale gradske stanice.

Ipak, rimski model nije u potpunosti originalno rješenje. Zamjena plastike za vožnju gradskim prijevozom već se neko vrijeme koristi u Pekingu, Istanbulu te indonezijskoj Surabayi.